Střední škola v USA

Ahojky všichni! Dneska bych vám ráda napsala další informace, postřehy, zážitky z USA. Původně měl být článek čistě o škole v USA, ale nakonec přidám i jiné postřehy. Doufám, že se vám článek bude líbit!


 
Kemah

ŠKOLA
Hned na začátek, každá střední škola funguje v USA trochu jinak, než ty ostatní… Moje škola není úplně klasická high school. Chodím na střední nestátní veřejnou školu v USA. Za školu nic neplatím (to nejspíš žádný Exchange student), má asi 150 žáků-středoškoláků, tím pádem je o hodně menší než škola, na kterou jsem měla chodit (střední škola přímo v Dickinson-asi 3000 žáků-nechodím tam, protože pro mě už nebylo místo). 


Škola mi začíná v 8:00 a končí každý den v 3:15 odpoledne. Celkem mám 7 hodin, každá (myslím) má 55 minut. Přestávka je dlouhá pouze 3 minuty-přesně na to, přejít do jiné třídy. V pátek jsou tedy nějaké hodiny zkrácené o pár minut, protože první hodina začíná oficiálně až v 8:20, ale stejně tam musíme být v 8:00.


Každý den, chvilku po začátku první hodiny se ozve rozhlas, tak se všichni postaví, dají si ruku na srdce a odříkávají určitá slova (jakože pravidla, co škola dodržuje, jak se mají chovat a tak). Po odříkání první půlku slov natáhnou ruku před sebe-jakoby něco drželi- a pak se drží minuta ticha. Ve škole není zvonek-učitelé si sami hlídají, kdy nás mají pustit na další hodinu, rozhodně nás nesmí pustit o 30 vteřin dřív!!

 
Kemah

Já si předměty vybrat nemohla-byly mi určeny, ale na jiných středních školách si předměty vybrat můžete. Já mám PE-tělocvik, English II, IPC-taková fyziko-chemie-matika, US History, Geometry, Art I, Oral Interpre 1-něco podobného jako divadlo, cvičíme si tam mluvení před třídou a tak. Předměty mám za sebou přesně tak, jak jsem je napsala-první hodinu tělocvik-poslední Oral Iterpre. 


Co se týká hodin, mezi mé oblíbené patří rozhodně English (i když mi to zatím moc nejde-spíš teda vůbec) a Oral Interpre-mám na to stejnou učitelku, která je vážně super a pak taky lidi, který mají se mnou hodinu, jsou fakt v pohodě. Dobrá hodina je i tělocvik-v kterým jsme zatím nic nedělali, navíc nás tam je jenom sedm. A našeho trenéra/učitele učím česky :D.
 A pak mám taky ráda geometry, protože většinu věcí znám a když ne, je to fakt jednoduchý. Zato největší problém mám s, jak už jsem řekla, angličtinou, IPC a US History. Ve všech těchto předmětech jsou totiž slova, která prostě neznám, která se normálně neučí, takže tak… ale myslím, že se do toho za chvíli taky dostanu. 

 Zrovna se nic z toho netočilo...

Co se týká náročnosti-už jste si to mohli vyčíst z toho, co jsem psala v minulém odstavci. Nechci říkat, že to je pro mě jednoduchý, protože úplně není… Matika/geometry ta je v pohodě, je to fakt jednoduchý… ale že bych nějak vynikala v angličtině, US History a IPC to fakt ne. Myslím, že o náročnosti a úrovni školy budu moci psát až po delší době než po jednom týdnu školy. 

Snidaně

Tuším, že jsem o škole napsala snad vše, pokud ne, objeví se chybějící informace v dalším článku-nebo pod tímto odstavcem. A teď jsem si pro vás připravila další takové všeobecné informace, které jsem postřehla/zažila…

1. Teplota je „jen“ 29°C, ale je hrozné dusno, takže se to zdá jako 39°C-teda alespoň mně. Krom toho tu poslední týden skoro každý den prší-teda spíš leje. Kolikrát to vypadá jako konec světa-všude černo, silný vítr, přes déšť není vidět. Ale teplota vůbec neklesne, nechápu to. 

2. Když jedu s Tanyou (host mum) v autě a prší/leje, nezapíná stěrače-však proč, stejně ty kapky automaticky „odlétávají“ po skle nahoru. 

3. Ve škole máme hroznou zimu, vlastně všude uvnitř je hrozná zima. Ve škole máme ve třídě angličtiny a O-I jen 66°F – asi 18-19°C-takže tam totálně mrznu. Ale zato v autě to píše, že je uvnitř teplota 61°F (16°C), ale přitom je mi tam tepleji než ve škole. 

4. Myslela jsem si, že tu budu nosit jenom kraťasy. Velký omyl. Nosím tu kalhoty a mikiny. 

 
5. Také jsme byli v mexické restauraci. 

5. Když si objednáte v restaruaci pití, můžou vám ho dolívat kolikrát chcete a nic za to platit nebudete. 

5. Když se auto zamyká – zatroubí (možná, že to je i v Čechách, nevím, naše auto to nedělá), a když se odemyká-automaticky se nastartuje a zapne světla

6. Byla jsem nakupovat oblečení jen jednou, v nějakém neznámém obchodě, o kterém mi bylo řečeno-jsou tam dobré ceny… tak jako za rifle 58 dolarů se mi teda dobrý fakt nezdá :D :D. 

7. Minulý pátek jsem byla s Johnem a Clayem (host dad a host brother) v Kemah. Je to takový pobřežní park, jsou tam horské dráhy a plno restaurací. Krom toho tam je hrozně moc racků a pelikánů. 

8. Volavky tu jsou taky hodně, když prší, voda se tu usazuje. Pokaždé když jedem kolem příkopu autem, stojí tam volavka. 


9. V Kemah jsme si dali i večeři v Bubba Gump restauraci! Myslím, že jsem tam poprvé jedla krevety, bylo to fakt dobrý. Co mi dával ochutnat i John krevety, tak nejlepší je rozhodně obalovaná s kokosem-mňamka! (já totiž normálně ryby a mořské plody nejím, teda jsem nejedla). Taky jsem si odtamtud odnesla nádobu na pití (umělá sklenice?), která svítí „Bubba Gump“. 

 
Tu "sklenici" jsem si odnesla domů! 

10. Do školy tu nosí hrozně moc věcí. Na čtyřech předmětech chtějí pořadače (takové ty zavírací, s tím kolečkem jak na něj dáváte papíry. A skoro každý předmět potřebuje kroužkové sešity-což taky zabírá hrozně místa. Krom toho si musím nosit věci na PE (škola nemá skříňky) a ještě ke všemu mi přibyl školní notebook, který je nejspíš rozbitý nebo špatně nastavený. Takže moje taška má asi tak 5 kilo (když stojím s taškou na zádech, vypadá to, jakoby za mnou stály další dva lidi). Naštěstí nemáme učebnice… Jak jsem to tak napsala, nezdá se toho tolik, ale věřte mi, že mám asi tak 2x větší tašku než jsem měla v ČR.


11. Už jsem tu byla i v kině. Byla jsem na Star Trek Beyond-a bylo to super. Sice jsem občas nerozuměla, ale myslím, že základní pointu filmu jsem pochopila… i některé vtipy. Popcorn jsem si ale nekupovala… ten si děláme doma, když se díváme na Game of Thrones nebo na filmy. 

12. Mají tu výbornou zmrzlinu-doma máme obrovský balení Blue Bell-a chutná to vážně skvěle. Tuším, že máme snad vanilku s čokoládovými mini kousíčky-fakt takový ťupínky. A krom toho je uvnitř ještě něco-neumím to popsat, ale jakoby to není zmrzlina, ale je to vážně skvělý. 

 Žluté dny=volné dny

13. Penaut butter jelly sandwich sice vypadá na obrázkách nechutně, ale je to vážně skvělý. Myslím, že tohle vám buď může totálně nechutnat, nebo totálně chutnat. Ze začátku jsem se vlastně nemohla rozhodnout, zda je to dobrý nebo příšerný. Ale teď si ho dělám skoro furt.

14. Chips jsou tu prostě chipsy a ne hranolky. My máme doma asi 4 balení takových těch trojúhelníků k různým salsám, tady to ale jíme většinou k toustům

15. Normální chléb či rohlík jako v Čechách tu není-moje rodina zásadně kupuje pouze tousty. Tuším, že jsem ani v obchodě neviděla jiné pečivo. 

Tak to by bylo nejspíš všechno… teda už úplně vidím to, jak hned jak článek zveřejním, vzpomenu si na další zajímavé věci. Každopádně, mějte se krásně, Denyii!

Share this:

, ,

CONVERSATION

16 komentářů:

 1. Skvělý článek! :D Moc se mi líbí i ty postřehy, co jsi napsala a krevety teda někdy musím taky zkusit ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Bezva článek.. tyto reporty mě baví. A ty postřehy jsou super! :)

  xxx
  dream-little-dream.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Super článek, vždycky jsem chtěla zkusit střední v USA, ale zrovna tohle je úplně jinak, než jsem si představovala :D Stejně je to ale skvělá zkušenost :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, on to má každý trochu jinak :D Jestli máš ještě možnost, tak to zkus... uvidíš, že to budeš mít zase trochu či více jinak než já :)
   A ano, zkušenost to teda opravdu je. :)

   Vymazat
 4. Moc ráda o tomhle všem čtu :). Jak ses vůbec dostala na výměnný pobyt?
  gingerjannie.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak jsem vždy chtěla na delší dobu do zahraničí... pak jsem objevila možnost jen na rok na střední školu do zahraničí a tak se to vlastně stalo. Našla jsem si agenturu, zvážila/nezvážila vše možné a nemožné... a pak tak nějak musela přemluvit rodiče, kteří nakonec povolili (zaplatili) a tak jsem tady. :)

   Vymazat
 5. Nemůžu si pomoct, ale taková střední by mi asi vadila. Těch pravidel.. :D Na jednu stranu, bych si tu Americkou "high school" chtěla zkusit, ale na druhou jsem ráda, za tu naši flákačskou v Česku, kde ti stačí na vše jeden sešit a tužka. :D

  BY CORRA

  OdpovědětVymazat
 6. Anonymní25.8.16

  Děkuji za pěkný report! Takové určitě piš dál :-). Fakt, nemusí to být jenom objektivní, ale i ty různý zážitky, jak už jsi se dneska rozepsala. Určitě tvé články budu číst i nadále, už teď se těším na další :-).
  Hodně štěstí se vším!

  OdpovědětVymazat
 7. wow tak tam by som hneď išla, vždy sa mi páčila predstava chodiť do školy v Amerike ♥ Určite v týchto článkoch pokračuj sú super ;)

  Pozývam ťa na moju GIVEAWAY, ktorá prebieha na mojom blogu, bola by som veľmi rada kedy sa zapojíš ♥

  OdpovědětVymazat
 8. Wow, strašne zaujímavé čítanie, veľmi ma to baví :) veľa šťastia a úspechov tam :) niektoré veci ma prekvapili, napríklad ten školský systém
  Teším sa na ďalší článok :)

  OdpovědětVymazat
 9. Upřímně řečeno se mi to už tak skvělé nezdá :D Vždycky mě fascinuje, jak v každí zemi (i tady v Evropě) je škola úplně jinak. A ta tvoje teda úplně lákavě nezní. Nejsou tam skříňky? V Americe, a oni tam nemají skříňky?! :D Každopádně ty fotky z Kemahu vypadají úplně skvěle! Můžeš mi říct, jaktože ty fotky ve tmě ti vycházejí tak skvěle? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, všude je to jinak :D Jestli přemýšlíš, jestli jet, tak jeď-pravděpodobně budeš mít úplně jinou školu než já :)
   Jo, lákavě mi taky moc nezněla, ale je to tady fajn... i když mě stejně pořád trochu láka vyzkoušet si i tu klasiku, ale co se dá dělat. :D
   Hah, děkuju moc... právě se mi moc nezdá, že se mi ty fotky ve tmě povedly :/ :D :D Pořád mám hodně zlepšovat. :)

   Vymazat
 10. Tyy joo, já se s přítelem chystám příští rok do USA na tři měsíce alespoň :)

  OdpovědětVymazat
 11. Ty jo, já jsem přemýšlela o pobytu v USA přes prázdniny nebo tak, ale asi bych byla moc velkej strašpytel. Hlavně si to tam užij, pořádně se nauč jazyk a získávej nové zkušenosti! :)

  fakynn.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Hodně zajímavej článek, četl jsme ho fakt s chutí. Sám jsem v zahraničí žil, ale nikdy jsem tam nebyl školákem, ale pracantem. Proto palec nahoru. Ta škola se mi zdá taková, já nevím hodně přísná :D.

  OdpovědětVymazat

Jste zlatíčka! :) Moc děkuju za každý komentář!