Naslouchač
Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo.
Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření.

 Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenářským brusičem.
Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.
Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit. Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí?


Svět otrokářů a otroků,
svět bohatých a chudých,
svět věčně mladých a těch,
kteří denně umírají v nelidských podmínkách.
Kdo je však na kom závislý?

oficiální anotace

Název: Naslouchač
Autor: Petra Stehlíková
 Žánr: Sci-fi a fantasy
Počet stran: 374
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016

Děkuju nakladatelství Host za poskytnutí recenzní e-knihy! :) 

Recenze:
Jen jak tuhle knihu vezmete do ruky, už ji z ruky nedáte. Celá kniha je z pohledu malé Ilan, která nám postupně vypráví její dětství. Spolu s ní poznáváme, jak jsou na tom vlastně sklenáři špatně, jak je svět, dá se říct, nespravedlivý. A jak nemají na výběr. Lidé z nížin si je totiž zkrátka zotročili. Sklenaři žijí v hrůzných podmínkách, ghettech, jako bychom se vrátili zpátky v čase do dob 2.světové války. Ovšem existují i nadaní sklenaři, kteří jsou pro ostatní velmi vzácní. A protože být holka sklenářka je samo o sobě dost na nic, musí se Ilan vydávat za kluka

Pokud hledáte akční knihu, plnou samých zvratů, vyberte si jinou, protože akce-to je skoro to poslední, co v knize najdete. A přesto je kniha skvělá. Ilan a její příběh, příběh sklenářů a historie, vás natolik vtáhnou do sebe, že vám nezbyde nic jiného, než číst a číst. Autorka se v knize věnuje především popisu, což je i tak trochu předpokládané-jedná se o smyšlený svět budoucnosti, který my neznáme, je třeba nám ho hezky pěkně představit. Nemyslete si, že je to nějaký nudný popis, popis všeho okolo je vlastně skoro to hlavní, co nás u knihy drží. Nejhlavnější je samozřejmě Ilan, která nás provází, a které se po celou dobu budeme držet. Je to taky dáno tím, že my toho víme stejně tak jako Ilan, nic víc, tím pádem skvěle poznáváme, objevujeme spolu s Ilan. 

Kniha byla velmi klidná, žádná akce, napětí moc neočekávejte. Spíš se soustřeďte na věci, které nám autorka vykresluje a popisuje. Jedná se totiž o opravdu hodně informací, které tam nejsou jen tak. 

Na závěr bych chtěla říct, že knihu určitě doporučuji. Myslím, že v dalších dílech by se už nějaká akce mohla uskutečnit. Každopádně i tak to byla moc hezká kniha. Autorka totiž vymyslela „skvělý“ svět, kde nám ukazuje chudobu, povýšenost, touhu po moci a nerovnost jednotlivých lidí. I přesto, že knihu vypráví dvanáctiletá holka, nepředstavujte si žádnou pohádku pro malé děti. Ilan vám zkrátka přiroste k srdci, možná, že se vám někdy bude zdát až k nepochopení, proč už sakra neřekne pravdu, ale to je tak všechno. Kniha je podle mě skvělá, těším se na další díly a doporučuji všem! :) 

Ještě bych chtěla dodat, že odjakživa mám prostě v hlavě natlučeno, že knihy od českých autorů nejsou dobré a už vůbec se nedají srovnávat s těmi zahraničními. Krom toho, že vůbec nevím, jak jsem na to přišla, protože jsem skoro žádnou českou knihu nečetla (samozřejmě krom úryvků ve škole a Vlčice), jsem se tohohle pravidla/pocitu zbavila. Protože tahle kniha je od české autorky a je fakt skvělá!
5/5

Share this:

CONVERSATION

7 komentářů:

 1. Moc hezká recenze! Na knihu už se těším, mám ji ve svém nekonečném čtecím seznamu :)
  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Úžasná recenze, na knihu jsi mě neuvěřitelně navnadila. Slyším o tomto počinu české autorky úplně poprvé a zní skvěle! :)

  Jinak mockrát ti děkuju za krásný komentář, udělala jsi mi obrovskou radost! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Páni, krásná recenze. Knihu ani autorku vůbec neznám, ale proti českým autorům nemám žádné předsudky a naopak se je snažím vyhledávat. Někdy mě trochu zklamou, někdy naopak překvapí. Tohle ale vypadá vážně dobře a české fantasy jsem myslím ještě nečetla. Připisuju na TBR, díky :)
  Měj se krásně

  OdpovědětVymazat
 4. V poslední době jsem si žánr sci-fi/fantasy hodně oblíbila. Knížku bych si díky tvé recenzi ráda přečetla, jen se maličko bojím toho převažujícího popisu. No, uvidíme.

  OdpovědětVymazat
 5. Wau tak tá vyzerá naozaj zaujímavo ! :)
  My blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovědětVymazat
 6. To vypadá skvěle. Mám moc ráda fantasy, tak třeba se k ní někdy dostanu:-)
  www.jdeocestu.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní2.6.16

  Recenze i reklamy skvělé, ale stylistické zpracování odpovídá knihám určeným dětským čtenářům, z pohledu dospělého slohové cvičení. Knize se nedá upřít krásná obálka a dobrý nápad, ale to je vše, podle mého názoru se jedná vyloženě o knihu pro děti a náctileté. Těšila jsem se, že se konečně český soudobý autor alespoň přiblíží zahraniční konkurenci, ale bohužel.

  OdpovědětVymazat

Jste zlatíčka! :) Moc děkuju za každý komentář!